Sens i cel konsultacji społecznych

W trakcie lekcji postaramy się przedyskutować plusy i minusy dotychczasowych konsultacji, spróbujemy zrozumieć przyczyny wad i zalet konsultacji, wypracujemy rekomendacje dla kolejnych.
Oczekiwany rezultat: zespół jest przekonany do prowadzenia konsultacji społecznych w Bobolicach, jego członkowie chcą w nich uczestniczyć jako współorganizatorzy i uczyć się dalej technik i metod konsultacji.

Jak przeglądać prezentację?


Aby przeglądać prezentację proszę kliknąć w dowolnym miejscu na prezentacji lub strzałkę na dolnym pasku.

dalej

Prezentację można przeglądać w pełnym oknie po kliknięciu ikony zaznaczonej poniżej

pelny_ekran

Jeśli autor lekcji udostępnił taką możliwość prezentację można pobrać w jednym z wybranym formatów po kliknięciu koła zębatego

kolo_zebate

Pytania

 • 5

  Widzę, że jestem pierwszy :D Mam pytanie czytając o tych narzędziach Konsultacji (np. grupy fokusowe) mam poważne obawy czy będziemy w stanie to opanować na następnym spotkaniu w takim stopniu żeby być już zdolnym samemu prowadzić takie Konsultacje??

  • Kamil Staszkiewicz

   Chciałem powiedzieć, że bez dodania komentarza pytania nie chciało mi zapisać :/

   • admin

    Tak, to już zostało poprawione

  • Kamil Staszkiewicz

   Ponadto mam wątpliwości czy będziemy w stanie przynajmniej w połowie tak dobrze jak Panowie zachęcić mieszkańców miasta i gminy Bobolice do podkreślę “rzeczowej” dyskusji na temat Regulaminu i Strategii. Wnioskuję to na podstawie zebrań sołeckich, w których uczestniczyłem jak również ostatnich spotkań Pani Burmistrz z mieszkańcami miasta, gdzie frekwencja na około 5000 osób zamieszkałych w mieście była w granicach około 100-150 osób na obu spotkaniach. Na zebraniach sołeckich bywało różnie ale czy tu czy tu mało osób zadawało pytania czy też dyskutowało. Do tego przeglądając prezentację zauważyłem zdanie, że konsultacje są spóźnione jeśli jest już konflikt i mam obawę, że w przypadku tego Regulaminu… może tak być.

   • Przemysław Fenrych

    Tak – istotnie prowadzenie zebrań mieszkańców nie jest łatwe. Najpierw trudno jest zachęcić ich do rozmowy i spokojnego wyrażenia swojego zdania, potem na odwrót – może być trudno ich uspokoić. A jeszcze trudniej z ogromnej ilości emocjonalnych wypowiedzi wyciągnąć konstruktywne wnioski. Dlatego mamy pomysł na grupy fokusowe i warsztaty deliberacyjne. Będziemy w ramach tego szkolenia budować je tak, byście Państwo odnieśli sukces.

  • Przemysław Fenrych

   Witam. Myślę, że na następnym spotkaniu jeszcze się nie uda. Nasz pomysł szkolenia jest taki: dwa szkolenia tradycyjne (wczoraj i 16 grudnia), ponad trzy miesiące e-learningu i obecność na warsztatach fokusowych prowadzonych przez nas. Cały czas rozmowa o tym na naszej stronie, gotowi jesteśmy odpowiadać na pytania, podpowiadać najlepsze rozwiązania, także organizacyjne, komunikacyjne, merytoryczne… Pozdrawiam
   Przemek Fenrych

  • Kamil Staszkiewicz

   Witam 😀 Dziękuję za odpowiedź tylko, że w przypadku Regulaminu nie mamy raczej 3 miesięcy 🙁 Myślę, że najpóźniej koniec stycznia, początek lutego musimy zacząć mocno działać. Do tego pod koniec lutego są ferie. W przypadku Regulamiu wydaje mi się, że najbardziej widzialny będzie jaki wpływ mieli na niego mieszkańcy swoimi wypowiedziami a z pewnością będzie ich dużo i nie łatwo będzie to poskładać i te najlepsze ująć w Regulaminie. A mieszkańcy po tym co Regulamin przedstawi szybko ocenią czy warto brać udział w takich Konsultacjach.
   Żałuję też trochę, że w grupie nie ma więcej Sołtysów jak Pan Irek, przynajmniej z tych większych sołectw, bo dzięki nim łatwiej by nam było dotrzeć do mieszkańców.

  • Jarema Piekutowski

   Mamy także zaplanowane indywidualne lub grupowe doradztwo z zakresu prowadzenia konsultacji społecznych.

 • 1

  Czy potrzebny jest lider przy prowadzeniu konsultacji społecznych?

  Magdalena Pachołek

  Zastanawiam się, czy do organizacji całego procesu przygotowawczego do przeprowadzenia konsultacji społecznych nie należałoby wyznaczyć lidera. Wprowadzi to jakiś porządek i ład. Jedna osoba lub dwie kieruje całym zespołem. Chyba że ty głównym prowadzącym będzie Pan Przemysław?

  • Przemysław Fenrych

   Witam – z tym liderem konsultacji to dobry pomysł. Poza wszystkim – gdzieś u kogoś muszą się zbierać i przetwarzać zebrane opinie. Jeśli dobrze rozumiem, to całym procesem konsultacji kieruje Pani Sekretarz, na bieżąco spotkania koordynuje Karolina Stosik. Na pewno z daleka nie będę tego robił ja… Pozdrawiam
   Przemek

 • 1

  Czy dobra promocja może zachęcić?

  Karolina Stosik

  Witam,

  patrząc na uczestnictwo mieszkańców w wydarzeniach, które odbywają się w gminie Bobolice boje się o ich zaangażowanie w konsultacje. Moje obawy są podobne do tych, które ma Kamil. Tak sobie pomyślałam, że może warto byłoby napisać artykuł o konsultacjach, o technikach, które zamierzamy wprowadzić, do naszych Bobolickich Wiadomości Samorządowych? Zrobić “krzykliwy” nagłówek i zainteresować czytających.
  Karolina.

  • Przemysław Fenrych

   Witaj – to dobra propozycja, piszcie do prasy lokalnej. My ze swej strony mamy w planie napisanie trzech niewielkich broszurek: jedną o konsultacjach ogólnie, jaki sens ich sens i cel, na ile warto w nich uczestniczyć, i dwie o dokumentach, które mają być przedmiotem konsultacji. Materiał do tych dokumentów – a dokładnie pytania do konsultacji – będziemy wspólnie budować w poniedziałek, a potem we współpracy on-line. Ale żeby ta współpraca na odległość działała – na razie zadanie domowe odrobiły tylko trzy osoby, a już jest piątek… Chciałbym zareagować na każdy wpis, a cały czas nie będę mógł siedzieć przy komputerze…

 • 3

  Witam, czy do prowadzenia konsultacji np. poprzez ankietę anonimową lub nie) jako pracownicy Urżedu powinniśmy prowaddzic/zarejestrować rejest/zbiory danych osobowych? - ustawa o ochronie danych osobowych

  Krystian Cyrson

  Witam, czy do prowadzenia konsultacji np. poprzez ankietę anonimową lub nie) jako pracownicy Urzędu powinniśmy prowadzić/zarejestrować rejestr/zbiory danych osobowych? – ustawa o ochronie danych osobowych.

  • Przemysław Fenrych

   Witaj! Anonimowa ankieta z natury rzeczy wyklucza jakiekolwiek rejestrowanie. Ale problem jest ciekawy, przeanalizujemy go jeszcze, także w kontekście pozostałych metod konsultacji. Bo np. w jaki sposób wylosujemy respondentów do ankiet? Zapewne będą to adresy gospodarstw domowych, jest specjalny program, który potrafi obliczyć jaka powinna być próba (czyli ile osób trzeba odpytać) i z jakich części gminy powinni się wywodzić poszczególni respondenci, by w rezultacie badania mieć pełen obraz. Natomiast ankietę on line wypełni kto chce, ale zapewne i tu przy rejestracji trzeba będzie dokonać jakichś wpisów, by spraw gminy Bobolice nie chcieli nam ustawiać internauci z antypodów… Albo żeby nie zaważył zbytnio głos jednego entuzjasty, który chciałby się wypowiadać wielokrotnie. Porozmawiamy o tym jeszcze. Dziękuję za pytanie.

  • Karolina Stosik

   Witam! Szukałam odpowiedniego miejsca by zapytać właśnie o przeprowadzenie ankiet. Założyliśmy, że szkolenie odbędzie się w drugiej połowie stycznia. Ankieterzy już się zgłosili więc czekamy na szczegóły.
   Pozdrawiam Karolina.

   • Przemysław Fenrych

    Witaj – szkolenie poprowadzi Jarema Piekutowski, zatem on odpowie na Twoje pytanie. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

  • Karolina Stosik

   Dziękuję i wzajemnie 🙂

 • 1

  Konsultacje to w pewnym sensie zebranie opinii społecznej na temat m.in. potrzeb i oczekiwań.. Co w przypadku potrzeb, które nie są możliwe do zrealizowania z uwagi na koszty.?

  Aneta Kopacz

  To taki mój dylemat co do planowanych konsultacji. Być może nie potrzebny:)

  • Przemysław Fenrych

   Potrzebny, potrzebny… Zwłaszcza jeśli się pracuje w pomocy społecznej, co do której nie ma wątpliwości, że tam się nigdy nie nastarczy. Odpowiem na to tak. Po pierwsze konsultacje to zbieranie opinii, za decyzję są odpowiedzialne władze gminy, które powinny brać pod uwagę zarówno głos mieszkańców, jak realne możliwości. Po drugie opinie zebrane w trakcie konsultacji mogą wskazać na przestrzeń dotąd niezauważoną albo pomysły rozwiązania problemów, które dotąd do głowy nie przyszły. Bo przecież co wiele głów, to nie jedna… Wreszcie po trzecie konsultacja to społeczna rozmowa, w której argumenty biegną w obie strony. Może uda się coś wytłumaczyć?

 • 1

  Witam, czy jest "złoty środek"?

  Halina Michalak

  Czy jest “złoty środek”, który zachęci naszych mieszkańców do udziału w konsultacjach? Obawiam się, że z racji tego, że następny rok jest rokiem wyborczym, to rozbijemy się o mur obojętności naszych mieszkańców. Mogą postrzegać nasze działania jako grę przedwyborczą. Patrząc nawet na to, jak nielicznie boboliczanie biorą udział w spotkaniach z Panią Burmistrz istnieją obawy, że nawet najlepsza promocja i krzykliwe hasła nie będą zachęcające.
  No cóż, a nasze Bobolickie Wiadomości Samorządowe po przeczytaniu najczęściej trafiają do pieca 😉

  • Przemysław Fenrych

   To jest bardzo dobra wiadomość: trafiają do pieca po przeczytaniu! A mogłyby trafiać przed 😉 Nie, nie ma złotych środków i cudownych przepisów. Będziemy w poniedziałek rozmawiać o tym, jak zachęcać do udziału…

 • 2

  Nie wiem czy w skład takiego zespołu jak nasz nie powinni być włączeni również mieszkańcy naszej gminy, przynajmniej 1 lub 2 osoby aby mieć również inne spostrzeżenia na sprawy które mają być np.konsultowane - my jako 'urzednicy" czasami inaczej czytamy dokumanty niż zwykły mieszkaniec.

  Renata Jarzyńska

  Takie jest moje zdanie ale może się mylę.

  • Jarema Piekutowski

   Te osoby będą włączane w kolejnych etapach.

  • Przemysław Fenrych

   Prawdę powiedziawszy mieliśmy nadzieję, że na naszym szkoleniu będzie urzędników i działaczy mniej więcej po połowie. W czasie naszego spotkania trochę się nawet zmartwiłem (było widać?), że przedstawicieli organizacji pozarządowych jest zaledwie trzy osoby. W poniedziałek okazało się też, że społeczną funkcję w naszym zespole pełni Ireneusz (“I strażak”) jako sołtys. Zobaczcie, że w kwestii odpadów wniósł w naszą rozmowę ważny wątek. Ale – jak napisał Jarema – na spotkania fokusowe i warsztaty będziemy zapraszali przede wszystkim osoby spoza urzędu.

 • 1

  Chciałabym wiedzieć ile gospodarstw domowych poddanych zostanie konsultacjom regulaminu. Czy mieszkańcy, którzy będą konsultowali regulamin będą wybierani z miasta i wsi w jednakowej liczbie np. 100 osób z miasta i 100 osób ze wsi, czy obowiązywały będą inne zasady wyboru mieszkańców?

  Justyna Wolska

  Myślę, że aby konsultacje przedstawiły nam rzeczywisty obraz gospodarki odpadami na terenach wiejskich osoby, które będą konsultowały regulamin powinny być wybierane z każdej miejscowości po jednakowej liczbie osób. ( żadna miejscowość gminy nie powinna być pominięta). Uzyskamy wówczas zdanie i opinie mieszkańców ze wszystkich miejscowości co da nam dokładną wiedzę na temat oczekiwań mieszkańców dotyczących nowego systemu gospodarki odpadami.

  • Przemysław Fenrych

   O doborze próby rozmawialiśmy już trochę w czasie naszego szkolenia w Bobolicach (16 grudnia) – więcej napisze nieco później Jarema.

 • 1

  Czy po udziale w szkoleniu?

  Katarzyna Kosińska

  czy po udziale w szkoleniu będziemy wstanie udzielić odp. na wszystkie postawione pytania oraz postulaty ze strony mieszkańców?

  • Przemysław Fenrych

   Nie, na pewno nie będziemy w stanie. Któż jest? Ale pewnie pytań, na które odpowiedź znajdziemy będzie więcej…

 • 1

  Za mało czasu!

  Katarzyna Kosińska

  Na realizację dwóch projektów mamy niewiele czasu. Czy może się tak zdążyć, że będziemy zmuszeni przyspieszyć tempo pracy nad programami? Czy to nie wywoła wśród uczestników konsultacji negatywnych wrażeń i nie pogłębi już istniejącej niechęci? Czy czas poświęcony na zdobywanie zaufania wśród mieszkańców, nie pochłonie czasu przeznaczonego na realizację programów, a w związku z tym nie będziemy zmuszeni “manipulować” danymi?

  • Przemysław Fenrych

   Ważne pytanie. Pierwsza myśl: mamy mało czasu na konsultację regulaminu, na strategię mamy sporo czasu. Rzeczywiście – musimy dobrze się zastanowić jak nie zepsuć sprawy zbyt widocznym pośpiechem. Na “manipulację danymi” nie możemy sobie pozwolić – zresztą to byłoby bez sensu, kłamstwo nie tylko jest nieetyczne, ale na dodatek “ma krótkie nogi”. Wreszcie: budowanie zaufania to jeden z kardynalnych celów programu, prawda? W końcu chcemy, by gmina, w której aktywność mieszkańców nie jest zatrważająco duża stała się “gminą partycypacji”!

 • 1

  Wesołych Świąt!

  Karolina Stosik

  Szanowni Państwo,

  nie wiedziałam gdzie mogłabym umieścić kilka słów od siebie, a w zasadzie od Nas, ponieważ koleżanka Maja (bardzo zajęta dziś) krzyczy bym od niej również napisała życzenia. A więc życzę Wam: Pełnych ciepła, spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia oraz sukcesów w e-learningu w Nowym 2014 r.

  Pozdrawiamy ciepło Karolina i Maja.

  • Przemysław Fenrych

   Dzięki Karolino i Maju! I ja wszystkim najlepsze życzenia spokojnych, dobrych Świąt i radosnego otwarcia Nowego Roku życzę!
   Przemek

 • 2

  Grupy focusowe

  Karolina Stosik

  Witam, spotkania grup focusowych już w marcu (wg harmonogramu) w związku z tym chciałabym zapytać o ich uczestników. Wiemy, że będą dwie grupy w każdej po 8 – 10 osób. W każdej grupie mogą być po dwie osoby z poprzednich szkoleń oraz muszą być po dwie osoby, które tworzyły te dokumenty. Co z pozostałymi uczestnikami? Kto byłby najlepszy? Sołtysi, Radni, Przedsiębiorcy, Rolnicy? Miasto i wieś czy tylko miasto lub tylko wieś?

  Pozdrawiam Karolina.

  • Jarema Piekutowski

   Szanowna Pani Karolino,

   witam serdecznie Panią i inne osoby po dłuższej przerwie i jednocześnie przepraszam za moją długą nieobecność tutaj. Wracam jednak w pełni sił i służę Państwu informacją.
   Wg harmonogramu grupy fokusowe muszą zostać przeprowadzone do maja 2014 r. Marzec to tylko rozpoczęcie przygotowań do realizacji fokusów. A zatem w marcu można rozpocząć rekrutację.
   W przypadku grup fokusowych uczestnicy mogą zostać dobrani celowo, a więc należy zebrać w jednym miejscu osoby, na których życie bezpośrednio wpływać będą konsultowane dokumenty. Większość grupy powinni stanowić po prostu mieszkańcy, ale najlepiej – ci aktywni, przedstawiciele NGOs, sołtysi, przedsiębiorcy; osoby ze szkolenia powinni być raczej jako obserwatorzy. Powinna być odpowiednia reprezentacja wsi. Spośród 9720 mieszkańców gminy (dane z końca 2012 r.) 5449 to mieszkańcy obszarów wiejskich, a 4271 to mieszkańcy miast. Gdyby więc dobierać reprezentatywnie, to ok. 60% uczestników focusa (6 osób) powinno być z terenów wiejskich, a 40% (4 osoby) – z miasta. Nie ma jednak obowiązku tak proporcjonalnie dobierać; ważne, żeby nie zapomnieć o wsi, żeby jej reprezentacja była co najmniej trzyosobowa.
   Z poważaniem,

   Jarema Piekutowski

  • Karolina Stosik

   Witam. Dziękuję za odpowiedź. To chyba dobrze, że spotkamy się w tak różnorodnej grupie. Czytając badania ze Stoczni oraz Millward najbardziej zapadł mi w pamięci wniosek dot. tego, że nie jest powszechne organizowanie spotkań. Nie wyobrażam sobie tego i mam nadzieję, że ta różnorodność oraz Twój i Pana Przemysława profesjonalizm oraz optymizm sprawi, że konsultacje w Gminie Bobolice będą dla tych osób miłym wspomnieniem i wyjdą z nich przekonani, że warto i tak też będą “głosić” dalej :).

 • 1

  Narzędzia konsultacji wybrane do realziacji projektu. Dlaczego akurat te?

  Karolina Stosik

  Przeglądając inne techniki konsultacji społ. zastanawiam się dlaczego zostały wybrane akurat te wymienione w prezentacji? Czy są one dobrane specjalnie pod nasz problem? Jedna z technik, która bardzo mnie zaciekawiła to Sądy obywatelskie.

  • Przemysław Fenrych

   Witaj Karolino,
   Masz oczywiście rację – niemal każdą z opisanych w zaprezentowanym zestawie technik moglibyśmy zastosować w bobolickich konsultacjach. Wszystkie byłyby ciekawe i przydatne. Musieliśmy dokonać wyboru z banalnych powodów: czas i pieniądze. Stać nas czasie projektu na cztery. Dlaczego wybraliśmy te?
   Zauważ, że w wyborze metody podzielone są na grupy stosownie do okoliczności, w których ich zastosowanie jest najbardziej przydatne. I tak są metody najskuteczniejsze w opiniowaniu lub konsultowaniu gotowych (lub niemal gotowych) dokumentów – to jest nasza sytuacja, prawda? Są takie, które znakomicie sprawdzają się przy poszukiwaniu informacji, inne są szczególnie przydatne przy oddolnym, z udziałem społeczności lokalnej poszukiwaniu optymalnych rozwiązań. Jeszcze inne przydadzą się głównie wtedy, gdy chcemy społeczność lokalną zaprosić wprost do udziału w podejmowaniu decyzji. Przy okazji zauważ, że zaciekawiające Cię „Sądy obywatelskie” do naszej sytuacji nie pasują z jednego powodu – powinny w tym składzie sędziowskim czy ławniczym zasiadać osoby, które nie są bezpośrednio zaangażowane w sprawę, którą rozpatrują. Cóż – wywóz śmieci dotyczy wszystkich…
   Jest jeszcze jeden motyw wyboru tych czterech technik. Otóż chcemy je Wam niejako pozostawić w spadku po projekcie. Wydaje nam się, że te metody mogą być najbardziej „wielofunkcyjne”, do zastosowania w rozmaitych sytuacjach konsultacyjnych.
   Pozdrawiam – Przemek Fenrych